Péče o šperky ze stříbra

Stříbro je jedním z nejoblíbenějších kovů pro výrobu šperků. Je to velmi měkký kov, což zajišťuje jeho jednoduchou tvárnost, ale zároveň způsobuje i náchylnost k poškození mechanickými úkony. Proto je ryzí stříbro pro šperkařské účely obohaceno příměsí malého procenta jiných kovů tak, aby došlo k jeho zpevnění. Poměr těchto příměsí a stříbra vyjadřuje jeho ryzost. Ideální slitina stříbra pro šperkařské účely se označuje jako 925/1000, obsahuje tedy 92,5 % stříbra a 7,5 % zušlechťujících příměsí.
Povrch našich stříbrných šperků je navíc vždy doplněn navíc vrstvou čistého stříbra nebo rhodia, která zvyšuje ochranu šperku, omezuje vznik alergických reakcí a v případě rhodia zvyšuje odolnost proti drobným mechanickým poškozením.
Přesto je důležité zacházet se šperky opatrně, ohleduplně a dopřát jim pravidelnou péči, aby vás mohly dlouhodobě těšit svým leskem a krásou. Starost o šperky není náročná, stačí dodržet několik základních doporučení pro jejich používání a uchovávání. Je dobré šperky jednou za čas ošetřit, pokud se na nich objeví projevy oxidace (černání).

Doporučení pro snížení rizika poškození

 • Nenoste šperky u moře, v soláriu nebo v agresivním prostředí, kde se pracuje s chemikáliemi. 
 • Uchovávejte šperky v suchu, snížíte tak míru oxidace a oddálíte výskyt černého nádechu povrchové vrstvy šperku.
 • Pokud šperk delší dobu nepoužíváte, odkládejte jej mimo přímé sluneční záření. Povrchová vrstva může vlivem dlouhodobého působením slunce zežloutnout.
 • Odkládejte šperky při sportování či fyzické námaze – snížíte tím možnost mechanického poškození a zabráníte také větší míře kontaktu s potem, který na stříbro působí agresivně stejně jako např. chlor.
 • Vyvarujte se kontaktu šperku s chemickými prostředky – krémy, parfémy, chlorem, mořskou vodou, minerálními prameny a jiným agresivním prostředím.
 • Šperky, na kterých jsou aplikovány kamínky, nesmí přijít do styku s vodou. Kontakt s vodou zvyšuje riziko jejich vypadávání a snižuje pevnost pojiva použitého k nalepení kamínků či jiných doplňků na šperk.
 • Na noc šperk nejlépe odkládejte. V žádném případě nevystavujte šperk mechanickému namáhání, například tlaku, tahu aj. mimo komponenty, které jsou ke konkrétnímu namáhání přímo určené (zavírání u řetízků, náušnic aj.). A i v těchto případech je nutné použít tlak nebo sílu přiměřenou povaze šperku! Velmi náchylná místa jsou:
  • komponenty upevněné na náušnicích (klapka, brizura, dřík)
  • poslední „volné“ očko připojené na zapínání řetízků (z bezpečnostních důvodů je očko nespojené, jenom mechanicky ohnuté)

Přes všechna tato doporučení nelze zcela zajistit, aby šperky nepřišly do kontaktu s látkami způsobujícími oxidaci za žádných okolností. Po nějaké době to může vést k vnějším projevům oxidace na povrchu šperku obvykle formou zežloutnutí, zešednutí nebo začernání. Tyto projevy jsou však jednoduše odstranitelné.
Pro orientaci uvádíme přehled možností, jak se o šperky můžete postarat.

Doporučené postupy pro odstranění projevů oxidace z povrchů šperků

Čisticí procesy aplikovatelné v domácím prostředí s využitím běžně dostupných čisticích prostředků

Šperky bez kamínků či jiných doplňků:

 • Omyjte šperk teplou mýdlovou vodou. Můžete použít starý zubní kartáček, který se dostane i do případných záhybů. Do skleněné, plastové nebo porcelánové misky (nikoli kovové!) vložte alobal jako do formy po celém povrchu misky.
 • Nalijte 2 dcl čisté horké vody a v ní rozpusťte čajovou lžičku kuchyňské soli a půl lžičky jedlé sody. Šperk vložte do roztoku tak, aby se, pokud možno, co nejvíce dotýkal alobalu (případně vytvořte lůžko z alobalu podle tvaru šperku) a nechte několik hodin působit.
 • Černý povlak by se měl ze stříbra přesunout na povrch alobalu. Pak šperk vyjměte a omyjte mýdlovou a poté čistou vodou.
 • Při silném znečištění šperků může být při čištění cítit mírný zápach sirovodíku.
 • Stříbrný šperk také můžete do hliníkové fólie zabalit, tu pak na několika místech proděravět tak, aby do ní mohl roztok proniknout. Takto zabalený šperk asi 10 minut ponořte do vroucí vody, v níž jste předem rozpustili půl sáčku kypřícího prášku do pečiva.

Šperky s kamínky či jinými doplňky – vyžadují odlišný přístup, a proto doporučujeme svěřit čištění těchto šperků odborným pracovištím u šperkařů a klenotníků.

Čisticí procesy profesionální

Ve specializovaných obchodech můžete zakoupit na čištění šperků profesionální sady pro domácí použití, v takovém případě se podrobně seznamte s příslušným návodem k použití a přesně jej dodržujte.
Navštivte odborníka na čištění šperků, který přesně posoudí, jaké prostředky bude nejlepší na vyčištění vašeho šperku použít. Předem se zeptejte, jaký postup zvolí a zkonzultujte jej s ním.

Naše záruka

Pokud si váš šperk zaregistrujete, získáváte od nás rozšířenou záruku. Její součástí je právě i čištění vašeho šperku jednou za dva roky, a to pouze za úhradu poštovného. Více najdete v sekci Prodloužená záruka.